همه چیز درباره رژیم تثبیت وزن

چاقی یا لاغری بیش از حد از جمله مواردی است که بر روحیه تأثیر منفی می‌گذارد و موجب کاهش اعتماد به نفس می‌شود. یکی از نگرانی‌های دیگر انسان‌ها پس از لاغری یا چاقی، این است که چگونه یک رژیم تثبیت وزن داشته باشند که دچار تغییرات هورمونی و هوس‌های غذایی نشوند. چرا که ثابت نگه داشتن وزن یکی از سخت‌ترین بخش‌ها بعد از کاهش یا افزایش وزن است.

پس آن را فراموش نکنید. بیاد داشته باشید که برای تثبیت وزن بعد از لاغری به یک اراده قوی نیاز دارید چرا که ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا به وزن ایده آل برسید. اگر نمی‌دانید چطور اراده خود را برای لاغری بالا ببرید، حتماً مقاله اراده لاغری را بخوانید!

به خاطر داشته باشید که رسیدن به وزن ایده آل پایان کار نیست بلکه شروعی تازه برای حفظ عادات رفتاری سالم است. مثل این می‌باشد که شخصی سیگار را ترک کند و به خاطر ترک سیگار به خودش یک پاکت سیگار جایزه دهد!

اما سؤال اینجاست که آیا می‌توانید وزن خود را ثابت نگه دارید؟ یا چه راهکارهایی برای تثبیت وزن بعد از رژیم لاغری یا چاقی وجود دارد؟

رژیم تثبیت وزن چیست؟

رژیم تثبیت وزن از آن گروه برنامه‌های غذایی است که به شما یاد می‌دهد تا میزان کالری مصرفی روزانه خود را کنترل کنید. در واقع باید بدانید که چگونه چاق شوید یا چه بخورید تا لاغر بمانید.

در حالت کلی برای دریافت کالری تثبیت وزن باید مراقب آنچه می‌خورید باشید و به نوعی باید عادات زندگی خود را تغییر دهید. به عنوان مثال یکی از بخش‌های مهم این برنامه غذایی در من و رژیم، هیدراته ماندن شماست، یعنی بدنتان در طول روز با نوشیدن آب، آبرسانی می شود. چرا که هیدراسیون در کاهش یا افزایش وزن سالم مؤثر است

متخصصان تغذیه با توجه به میزان متابولیسم و نیاز بدن، کالری تثبیت وزن را برایتان در نظر می‌گیرند. باید بدانید که این برنامه غذایی یک رژیم مجزا نیست و شما تنها موظف هستید که از میزان غذاهای مجاز در یک روز آگاهی کامل داشته باشید.

رژیم تثبیت وزن می تواند رویای شما برای تناسب اندام را واقعی کند

راه‌های جلوگیری از برگشت وزن بعد از رژیم لاغری

تحقیقات نشان می‌دهد که حدود 80 تا 95 درصد از کسانی که به تناسب اندام رسیده‌اند، با بازگشت وزن از دست رفته روبرو می‌شوند. با پیروی از قوانین مجاز در رژیم تثبیت وزن، به راحتی می‌توانید از افزایش وزن مجدد جلوگیری نمایید.

البته فراموش نکنید که در این فرآیند نمی‌توانید از عواملی همچون سن، جنسیت و ژنتیک چشم پوشی کنید و جلوی افزایش وزن را بگیرید، اما اگر در انتخاب مواد غذایی، کنترل فعالیت بدنی و رفتارهای سالم کوشا باشید، خواهید توانست وزن ایده آل خود را حفظ کنید.

بعضی از برنامه‌های غذایی که کل گروه‌ها را محدود می‌کنند، اصلاً مناسب رژیم لاغری نیستند و نخواهند بود چرا که نه تنها نیاز بدن را تأمین نمی‌کنند، بلکه میزان کالری دریافتی را افزایش می‌دهند.

در این بخش به راه‌های جلوگیری از برگشت وزن بعد از رژیم لاغری اشاره می‌کنیم:

مواد قندی را کنترل کنید

چربی‌های سالم بخورید

بصورت منظم ورزش کنید

هرروز صبحانه بخورید

مصرف پروتئین را بالا ببرید

آب کافی بنوشید

خواب کافی داشته باشید

بیش از حد استرس نداشته باشید

با لیست مواد غذایی به خرید بروید

تثبیت وزن بعد از رژیم چاقی چگونه است؟

هنگامی که صحبت از رژیم‌های چاقی می‌شود، باید هر دو روی سکه را در نظر بگیرید، شاید برای بالا بردن وزن، انگیزهٔ کافی داشته باشید و خیلی آسان این کار را انجام دهید اما بخش سخت و مهم، پس از اتمام دوره رژیم است؛ شما باید کاری کنید که وزنتان پایین نیاید و همچنان در تناسب اندام بمانید. برای این کار هم تنها به یک نمونه رژیم تثبیت وزن عالی نیاز دارید.

شما تنها نیستید؛ اگر با عادت‌های غذایی نادرست دست و پنجه نرم می‌کنید، باید بدانید که تنها نیستید و افرادی هستند که به شما در تثبیت وزن کمک کنند.

محاسبه BMI
چاق یا لاغری

پس اگر می‌خواهید وزنتان اضافه شود باید از یک نمونه رژیم تثبیت وزن مؤثر استفاده کنید. حواستان باشد که بیش از حد شیرینی‌ها و نوشیدنی‌های گازدار را مصرف نکنید، شاید وزنتان زیاد شود و همزمان سلامت بدنتان نیز به خطر بیفتد.

نکته جالب این است که کالری تثبیت وزن بعد از رژیم چاقی باید به گونه‌ای باشد که باعث بوجود آمدن توده عضلانی و چربی مفید برای بدن شود. چرا که با رعایت نکردن رژیم مناسب و استفاده از قرص تثبیت کننده وزن نا سالم، خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری‌های قلبی و سایر مشکلات در ارتباط با چاقی افزایش پیدا خواهد کرد.

سوالات متداول:

رژیم تثبیت وزن از آن گروه برنامه‌های غذایی است که به شما یاد می‌دهد تا میزان کالری مصرفی روزانه خود را کنترل کنید و بدانید که چه بخورید تا به تناسب اندام برسید.

هرروز صبحانه بخورید، از خوردن چربی های مضر و مقدار بیش از اندازه کربوهیدرات جلوگیری کنید. خوب بخوابید و استرس را از خود دور کنید و حداقل سه روز در هفته با زمان 30 دقیقه ورزش کنید

زیرا هر کسی را در این دوره دیده ایم، احساس گرسنگی داشته و خیلی سخت تر از قبل سیر میشده است. اما اگر رژیم تثبیت وزن به درستی انجام شود و تعداد وعده های غذایی زیر نظر پزشک مشخص شود، مشکلی پیش نخواهد آمد.

بله چرا که نه، من و رژیم این امکان را به شما می دهد که راحت و بی دردسر لاغر شوید یا حتی به افزایش وزن سالم برسید. متخصصان تغذیه با علم به این موضوع توانسته اند، صد ها نفر را به تثبیت وزن برسانند.