همه چیز درباره رژیم لاغری

یک رژیم لاغری خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک رژیم لاغری خوب رژیمی است که بین رژیم غذایی و سبک زندگی تعادل ایجاد کند. این موضوع اگر چه از لحاظ تئوری بسیار ساده به نظر می رسد اما در عمل کار راحتی نیست و صرفا با پایبندی به این موضوع نمی توانیم انتظار لاغر شدن داشته باشیم. نکته بدتر اینجاست که تحقیقات و نظرات ضد و نقیضی راجع به انواع رژیم غذایی مناسب و بهترین رژیم غذایی لاغری می شنویم و این موضوع باعث سردرگمی افرادی شده است که به دنبال کاهش وزن هستند.

زمانی که می خواهیم با کمک یک رژیم لاغری به وزن ایده آل خود برسیم، باید مطمئن شویم که یک رژیم غذایی سالم را انتخاب کرده ایم. اما این سوال در ذهن ایجاد می شود که از کجا تشخیص دهیم رژیم غذایی کاهش وزنی را که انتخاب کرده ایم برای ما مناسب است. افرادی که می خواهند وزن خود را کم کنند و مایل هستند که زندگی سالم تری داشته باشند باید به چند ویژگی اصلی زیر در رژیم لاغری شان توجه داشته باشند.

 • تغذیه سالم فراتر از رژیم غذایی و مصرف یک ماده خاص می باشد

در انواع رژیم غذایی معمولا به خوردن زیاد یک ماده غذایی و یا پرهیز از خوردن سایر مواد غذایی توصیه می شود. در این روش ها معمولا فقط لاغر شدن اهمیت دارد و به سلامت کلی بدن توجه زیادی نمی شود. بهتر است از رژیم لاغری که در آن فقط به خوردن یک ماده غذایی توصیه شده است خودداری کنیم. بیشتر افراد تصور می کنند که رژیم لاغری که در آن مصرف فیبر یا پروتئین زیاد است یک رژیم لاغری خوب به حساب می آید، اما اشتباه همین جا است، در حقیقت یک رژیم غذایی کاهش وزن سالم به معنای مصرف متعادل همه گروه های غذایی است. گرسنگی و محرومیت از غذا قطعا در درازمدت به بدن آسیب می رساند. نکته اصلی که باید برای یک رژیم لاغری خوب به یاد داشته باشید اعتدال است.

 • باید از یک رژیم لاغری کم کالری پیروی کنید

توجه به آنچه می خوریم اولین قدم برای داشتن یک رژیم غذایی سالم است. بهترین راه برای انجام این کار، استفاده از رژیم غذایی کاهش وزنی است که در آن میزان کالری دریافتی روزانه مشخص است. آگاهی از میزان کالری دریافتی بخش اساسی کاهش وزن است. شاید این کار خسته کننده به نظر برسد اما نیازی به حذف غذاهای مورد علاقه خود نداریم فقط کافی است به میزان کالری آن غذا توجه کنیم. اما رژیم های هوشمندی که از من و رژیم دریافت می کنید، به طور خودکار زحمت بررسی کالری دریافتی شما را بر عهده می گیرد.

 • باید به حجم مواد غذایی و مصرف آب توجه داشته باشید

یک رژیم غذایی کاهش وزن مناسب، در کنار توجه به میزان کالری دریافتی به میزان حجم مواد غذایی نیز توجه می کند. کنترل حجم مواد غذایی به معنی محروم کردن خود از خوردن غذا نیست. در حقیقت یک رژیم کاهش وزن مناسب باعث می شود تا نظم و انضباط درونی پیدا کنیم و آگاهانه و در حد اعتدال غذا بخوریم تا در عین احساس رضایت، سالم بمانیم. موضوع دیگر توجه به میزان آبرسانی بدن است که یکی از عوامل اصلی در یک رژیم لاغری خوب محسوب می شود. اکثر ما فراموش می کنیم که آب در داشتن زندگی سالم چقدر نقش مهمی ایفا نمی کند. در حقیقت آبرسانی مناسب نقش مهمی در سم زدایی بدن دارد و حتی با روش های مناسب نوشیدن آب می توانیم به گرسنگی کاذب غلبه کنیم.

 • رژیم لاغری باید با سبک زندگی تناسب داشته باشد

کاهش وزن به روش سالم، اساسا یک اصلاح کلی در سبک زندگی است. لازم نیست که هدف بلند مدت داشته باشیم. فقط کافی است یک برنامه کاهش وزن سالم که متناسب با سبک زندگی مان است را انتخاب کنیم. تناسب سبک زندگی و رژیم لاغری منجر به آن می شود که بدون تغییر زیاد، که معمولا ناخودآگاه در مقابل آن مقاوت می کنیم، به رژیم لاغری خود پایبند باشیم. همیشه راهی وجود دارد که بدون توجه به مسائل شغلی یا خانوادگی یک رژیم لاغری مناسب داشته باشیم. فقط باید زمان را به خوبی مدیریت کنیم و انتخاب درستی داشته باشیم.

کاهش وزن تا چند کیلو در ماه طبیعی هست؟

شاید اغلب به تبلیغات بی اساس درباره رژیم های لاغری برخورد کرده باشید، معمولا در این تبلیغات این عبارت ها را می شنویم، رژیم لاغری در کمتر از 3 روز یا رژیم چاقی در یک هفته، یا در کمتر از یک هفته چاق یا لاغر شوید و موارد دیگر. این گونه موارد فقط جنبه تبلیغاتی داشته و بی مورد هستند. امروزه برخی از افراد بدون آگاهی و بدون علم کافی، رژیم های غذایی ناسالم می گیرند و مواد غذایی لازم و سالم بدن خود را از هرم غذایی شان حذف می کنند که باعث اثرات سوء و جانبی زیادی می شود.

افراد بسیاری سعی کرده اند تا کاهش وزن داشته باشند. ولی این سوال در ذهن پیش می آید که چند کیلو در ماه وزن کم کنیم، طبیعی خواهد بود؟ این سؤالی است که برای اکثر افرادی که می خواهند رژیم لاغری سریع و موثر داشته باشند، پیش آمده است. پاسخ آن به وضعیت جسمانی فرد بستگی دارد. به عنوان مثال اگر بیش از 4/5 کیلوگرم در ماه وزن کمک کنید، نه تنها نمی توانید به رژیم خود ادامه دهید بلکه با این کار سوخت و ساز بدن خود را کمتر کرده اید و ممکن است رژیم خود را رها کنید. غذاهایی که دریافت می کنیم، منبع اصلی انرژی بدن ماست. پس اگر بیش از حد این میزان را به طور ناگهانی کاهش دهیم، سرعت سوخت ساز بدن هم به ندرت در بدن کاهش می یابد که این تغییر ممکن است در بازه زمانی یک ماه رخ دهد. برای توضیح این مورد بهتر است درباره متابولیسم سریع و کند توضیحاتی را ارائه دهیم.

متابولیسم سریع متابولیسمی است که کالری های زیادی را می سوزاند تا عملکردهای متابولیسمی بدن را بهتر کند. در مقابل، متابولیسم کند متابولیسمی است که کالری کمتری از بدن را می سوزاند. اندازه بدن یا نوع استخوان بندی، سن، جنسیت و همچنین ژنتیک نقش مهمی در سرعت متابولیسم بدن ایفاء می کنند. سلولهای ماهیچه ای بدن نسبت به سلولهای چربی، به انرژی بیشتری نیاز دارند. همانطور که سن ما بالاتر می رود، چربی بدن زیادتر شده و ماهیچه های بدن کمتر می شوند. 

بنابراین افراد با ماهیچه بیشتر، متابولیسم سریع تری دارند. در کل، مردان متابولیسم سریع تری دارند زیرا افراد توده و حجم عضلانی بیشتر و همچنین استخوانهای سنگین تری نسبت به زنان دارند.

کاهش وزن شدید

افرادی که سعی می کنند وزن خود را کاهش دهند، اغلب از کندی متابولیسم بدن خود شکایت دارند. در حقیقت تحقیقات نشان داده است که افراد دارای وزن بیشتر نسبت به افراد لاغرتر، متابولیسم سریعتری دارند. از این رو، افرادی که جثه بدن آنها بزرگ است، به انرژی بیشتری برای انجام عملکرد طبیعی روزانه بدن نیاز دارند. علاوه بر این، کندی متابولیسم به دلایلی مانند خوردن غذای کم، نخوردن پروتئین کافی، عدم تحرک کافی، نداشتن خواب کافی، خوردن نوشیدنی های قندی، عدم انجام تمرینات قدرتی و غیره ، رخ می دهد. از این رو اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم، کاهش وزن در ماه به نوع ویژگی های جسمانی فرد بستگی دارد ولی میزان معمول آن حدود 4/5 کیلو است.

آیا لاغری بدون ورزش امکان پذیر است؟

اگر از چاقی مفرط رنج می برید احتمالا یکی از دو روش پیروی از یک رژیم لاغری اصولی یا ورزش کردن را انتخاب کردید. اگر هم قصد دارید هر دوی آن ها را با هم پیش ببرید، به شما تبریک می گوییم؛ شما به زودی لاغر می شوید! بله درست شنیدید؛ شما با تغییر در خورد و خوراک تان آن هم در کنار ورزش می توانید امیدوار باشید که خیلی سریع تر از افرادی که فقط ورزش می کنند، به اندام ایده آل تان می رسید.

هرگز فراموش نکنید که با ورزش کردن سوخت ساز بدن تان را دربرابر کالری های دریافتی افزایش می دهید. درصورتی که این میزان کالری را با اجرای یک برنامه غذایی مناسب به مقداری کمتر یا متعادل تر برسانید، در این صورت شما برنده هستید. بسیاری از شما برای لاغر شدن یک رژیم غذایی را شروع می کنید، پس از گذشت مدتی که بسیار هم سخت گذشته، متوجه می شوید که هیچ تغییری در وزن تان حاصل نشده. قطعا در این شرایط به دنبال چرای آن هستید. ما به شما می گوییم چرا؟

رژیم انتخابی شما مناسب نبوده است.

رژیم های هوشمندی که من و رژیم به شما ارائه می دهد، آنقدر دقیق و کاملا متناسب با ویژگی های جسمانی شما طراحی شده است که حتی بدون ورزش هم می توانید لاغر شوید. پس عواملی مثل پیروی از رژیم های نامعتبر و غیراصولی، استرس، نداشتن خواب کافی یا نداشتن فعالیت فیزیکی که موارد اول و آخر از همه مهم تر هستند، می تواند روی نتیجه رژیم لاغری شما تاثیر زیادی بگذارد. مسلما شما با اجرای یک برنامه غذایی نامتعادل، سلامتی خود را به خطر می اندازید و در کنار آن بدون ورزش کردن و نداشتن تحرک حتی یک گرم هم از وزن تان را کم نمی کنید. هیچ کس دوست ندارد که این اتفاق برایش بیافتد.

بنابراین اولین و مهمترین کار انتخاب یک رژیم کاهش وزن سالم می باشد. در کنار آن می توانید بخشی از زمان خود را در طول یک روز به ورزش کردن اختصاص دهید، نیازی هم نیست حتما خود را درگیر باشگاه های ورزشی و دستگاه ها بکنید، تنها کافیست به پیاده روی بروید یا در خانه به فعالیت بپردازید.

برنامه غذایی که با توجه به مشخصات خودتان و یا حتی براساس آزمایش های پزشکی نوشته می شود، مسلما خیلی بهتر از سایر برنامه های موجود در سایت های نامعتبر، می تواند نتیجه بدهد. با پیروی از آن ها در کنار ورزش کردن می توانید لاغر شوید و لاغر بمانید. قطعا یا خودتان یا بین دوستان و آشنایان تان دیدید که پس از اجرای یک رژیم لاغری، وزن از دست رفته دوباره بازمی گردد، آیا پرسیدید چرا؟ رژیم های لاغری غیراصولی و به دنبال آن نداشتن هیچ تحرکی، یکی از مهم ترین دلایل بازگشت وزن از دست رفته هستند. پس بی گدار به آب نزنید و به هر رژیم غذایی اعتماد نکنید.

چطور بدون گرسنگی کشیدن لاغر شویم؟

“نخوردن به معنای لاغر شدن نیست.” این جمله را بارها و بارها با خود تکرار کنید و بگذارید آویزه ی گوش تان شود. این فکر کاملا اشتباه است که اگر چیزی نخورید یا مقدار مواد غذایی در هر وعده تان را خیلی کم کنید، وزن تان بیشتر کم می شود. کم کردن مقدار مواد مصرفی در هر وعده غذایی زمان می تواند شما را به لاغری و اندام ایده آل نزدیک کند که کاملا اصولی و براساس برنامه ای دقیق باشد. 

شاید در ابتدای یک رژیم خیلی سخت و طاقت فرسا با کالری بسیار پایین، کاهش وزن تان خوب باشد و ذوق زده شوید، اما به این فکر کردید که در آینده ای نه چندان دور امکان دارد دورباره به همان وزنی بازگردید که اول داشتید؟؟!

متاسفانه این روزها با گرم شدن بازار لاغری و رژیم های آن، اغلب افراد به اشتباه این طور می پندارند که اصولی ترین رژیم های غذایی؛ همان هایی که نتیجه ای عالی دارند، برپایه ی نخوردن تهیه می شوند، در صورتی که اصلا این گونه نیست، رژیم لاغری در حقیقت براساس رفتارها و عادات سالم برای زندگی تهیه و ارائه می شود که شامل، خوردن میوه و سبزیجات، ورزش کردن، عدم استعمال دخانیات و نخوردن الکل و موارد این چنینی است. اما سوال بسیار مهم این است که بعد از پروسه ی رژیم گرفتن و اتمام آن آیا راهی وجود دارد که از افزایش وزن مجدد جلوگیری کرد یا این که وزن را در حالت تعادل نگه داشت؟

رژیم لاغری
 

برای جلوگیری از نوسانات وزن نیز تنها یک راه وجود دارد؛ پیروی از رژیم های اصولی و معتبر. پیشنهاد ما مراجعه به پزشکان تغذیه حرفه ای و یا وبسایت های رسمی و معتبری هستند که با دریافت اطلاعات و مشخصات هر یک از متقاضیان، رژیم مخصوص تهیه و در اختیارشان می گذارد. این را هرگز فراموش نکنید که همواره و برای هر رژیم غذایی اصول معین و مشخصی وجود دارد که برای هر شخصی منحصر به فرد است. همچنین هیچ یک از این نوع رژیم های مناسب حرفی از کم کردن شدید غذا و تحمل گرسنگی نمی زنند، پس با خیالی آسوده برای دریافت یکی از آن ها اقدام کنید.

چرا بعد از مدتی دوباره چاق می شویم؟

هنگامی که شما به دنبال رژیم گرفتن و در نهایت کم کردن وزن هستید باید به این قضیه فکر کنید که این تنها قسمتی از ماجرا می باشد، بخش سخت ماجرا نگه داشتن وزن تان است!

در واقع زمانی که از یک رژیم غذایی لاغری پیروی و خوراک خود را کنترل می کنید، طبیعی است که پس از مدتی وزن کم کنید اما اگر دقت کرده باشید پس از مدتی دوباره به وزن قبلی خود بر می گردید، اما چرا؟ چه دلیلی برای برگشت وزن وجود دارد؟
در واقع بیشترین چیزی که شما حین رعایت رژیم از دست می دهید آب بدن و حجم عضلات تان می باشد در حالی که چربی ها در بدن شما باقی می مانند و تنها اتفاق ناخوشایندی که در این میان رخ می دهد تاثیرات مخرب رژیم است که می تواند بر گوارش شما تاثیر بگذارد و به صورت بوی بد دهان ظاهر شود و یا تعادل کلی را در بدن شما برهم بزند و منجر به احساس سرگیجه در شما شود. افرادی نیز به دنبال این هستند تا مقادیر زیادی وزن کم کنند اما بعد از مدتی دچار مشکلاتی می شوند که ادامه رژیم را با اشکال رو به رو می کند. بنابراین پس از مدتی دچار ضعف و ناتوانی می شوند از این رو مجددا به رژیم غذایی قبلی خود بر می گردند و چه بسا به پرخوری نیز روی بیاورند و حتی از وزن قبلی خویش نیز چاق تر شوند!

طی مطالعاتی که انجام شده 65 درصد از افرادی که با داشتن رژیم غذایی وزن کم کرده اند در کم تر از سه سال به وزن اولیه خود بر می گردند. یکی از موارد مهمی که بایستی بر روی آن کار کنید این است که احساسات و باورهای خود را به طور کل تغییر دهید. شاید بپرسید نقش احساسات در رژیم غذایی چیست؟ هنگامی که شما از رژیم های غذایی سنگین و پر کالری به رژیم های غذایی اصولی روی می آورید بعد از مدتی شروع به کم کردن وزن می کنید اما بایستی این را در خود نهادینه کنید. در واقع مصرف بیش از اندازه فست فودها و غذاهای پر کالری علاوه بر وزن شما سلامتی تان را نیز در معرض خطر قرار می دهند. بنابراین با پذیرفتن این امر به عنوان یک حقیقت محض، زمانی که به وزن ایده آل خود رسیدید نیز آن را رعایت می کنید چرا که برای سلامتی خود ارزش قائل هستید.

اما علاوه بر باورهای شما مسئله حائز اهمیت دیگر رژیم غذایی است که توسط شما رعایت می شود. رژیم غذایی شما نباید بر باور و تفکر همه یا هیچ استوار باشد. برای مثال اگر این تفکر را داشته باشید که من یا اصلا شکلات نمی خورم یا یک جعبه شکلات می خورم باور غلطی است که مانع از رسیدن شما به وزن ایده آلتان می شود. به طور کلی سعی کردیم به دلایلی که افراد به وزن قبلی خود برمی گردند به صورت خلاصه اشاره کنیم.

عزت نفس پایین و فکر کردن به وزن های خیالی و غیر واقعی مانع از این می شود که وزن کم کنید و در طول مسیر به این فکر می کنید که من نمیتوانم بیش از این ادامه بدم و به وزن ایده آلم برسم، بنابراین شما را از ادامه راه باز می دارد.
از طرفی افرادی که در این راه دوام آورده اند و موفق شده اند انگیزه بالایی داشته و از سوی دیگران نیز پشتیبانی دریافت می کنند و بعد از اینکه به خواسته های خود رسیدند نیز در این مسیر دوام می آورند.

دنیای متفاوت لاغری مرد و زن

به طور طبیعی و کلی زنان بیش از مردان تمایل دارند که لاغر شوند و بیشتر در حال به کارگیری روش های مختلف لاغری و رژیم لاغری هستند اما برخی از مردان هم به دلیل افزایش وزن به رژیم گرفتن روی می آورند و در واقع بدون در نظر گرفتن تفاوت های سیستماتیک بدن مردان و زنان به تمامی دستورات این رژیم ها عمل می کنند. در واقع دستورات رژیم غذایی در بین زنان و مردان کاملا متفاوت است .

زنان در مقایسه با مردان و رژیم های لاغری خیلی سریع نا امید شده و رژیم را رها می کنند. اما مردان از روش های کاملا ساده و هدفمند تری به منظور کاهش وزن استفاده می کنند. به طور کلی مردان معمولا تمامی رژیم هایی که از سوی متخصص تغذیه دریافت می کنند را به راحتی پذیرفته و مطابق با دستورالعمل هایش عمل می کنند. اما زنان جزئیات بیشتری در مورد رژیم های دریافتی شان را جویا می شوند و نسبت به مردان انعطاف پذیری کمتری در پذیرفتن دستورهای غذایی و رژیم های لاغری دارند .

در واقع زنان خواستار انعطاف پذیری بیشتری نسبت به مردان هستند و دوست دارند که با چالش کمتری روبرو شوند. به طور کلی علاوه بر تفاوت های ذکر شده در رژیم های لاغری زنان و مردان، اختلافات زیاد دیگری در این میان وجود دارد .

 • تفاوت میزان کالری مصرفی بین مردان و زنان 
اگر رژیم های غذایی زنان و مردان و میزان کالری مصرفی روزانه ی آنها را بررسی کنیم، تفاوت های بسیار زیادی در این دو نوع رژیم خواهیم دید. به طور میانگین مردان درشت هیکل تر و قد بلند تر از زنان هستند و ماهیچه های بسیار حجیمی نسبت به زنان دارند. خانمی نسبتا فعال با وزنی حدود 57 کیلوگرم ، 30 ساله تقریبا حدود 2000 کالری در روز می سوزاند و مردی با همین سن و سال و فعالیت مشابه تقریبا وزنی حدود 77 کیلوگرم داشته و روزانه نیاز به سوزاندن 2800 کالری مصرفی دارد . بنابراین زنان و مردان برای رسیدن به وزن ایده ال خود بایستی مطابق نیاز روزانه خود کالری مصرف کنند تا بتوانند به تناسب اندام ایده آل خود دست پیدا کنند.
 • مواد مغذی مورد نیاز بدن
تمامی موارد بهداشت و سلامت برای مردان و زنان با یکدیگر متفاوت است. از این رو حتما بایستی رژیم های غذایی متفاوتی داشته باشند تا قادر باشند نیازهای متفاوت بدنشان را برآورده کنند . برای مثال زنان به علت دوره ی قاعدگیشان به صورت ماهانه نیاز به مصرف آهن زیادی دارند و مردان باید فیبر بیشتری دریافت کنند چرا که مصرف فیبر بیشتر خطر بروز سرطانهای روده در مردان را کاهش می دهد .
زنان به نسبت مردان بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند از این جهت بایستی مقدار کلسیم بیشتری نسبت به مردان دریافت کنند تا به آن مبتلا نشوند. در حالی که مردان بایستی به نسبت زنان در مصرف پروتئین دقت بیشتری داشته باشند چرا که تنها 15 درصد کالری روزانه ی آنها بایستی پروتئین باشد یا به عبارت دیگر از 2800 کالری مصرفی روزانه ی مردان تنها 420 کالری آن پروتئین می باشد .

به عبارتی، از 2800 کالری روزانه مردان، 420 کالری مربوط به پروتئین های مصرفی است. پزشکان توصیه می کنند زنان با 2000 کالری روزانه، تنها 300 کالری را از پروتئین تامین کنند. در این بین پزشکان برای مردان مصرف کمتر از 30 درصد چربی را در طول روز پیشنهاد می دهند . که در واقع این میزان 840 کالری از کل کالری مصرفیشان را در بر می گیرد که برای زنان این میزان باید به چیزی حدود 600 کالری برسد .

با وسوسه خوردن چه کنیم ؟

آیا همیشه در حال فکر کردن به غذا هستید ؟ همه ی ما دائما در حال دست و پنجه نرم کردن با فشارهای ناشی از وسوسه ی خوردن خوراکی های خوشمزه و خاص هستیم . در واقع محیط اطرافمان همواره وسوسه ی مصرف خوراکی ها را در سر راهمان قرار می دهد پس تعجبی ندارد که دائما در حال فکر کردن به غذا هستیم.

در دنیای امروزی یکی از ساده ترین کار ها غذا خوردن است. چرا که این روز ها اطراف اکثر ما پر شده از مواد خوراکی خوشمزه و خوراکی هایی که خیلی سریع و ساده آماده می شوند. در این محیط ها انتخاب غذاهای سالم کار بسیار دشواری است و در واقع خوردن غذاهایی که برای سلامت مان مناسب نیستند کاری بسیار آسان است . اما با این مشکل چگونه باید مواجه شد : اگر کاربر سایت من و رژیم هستید ، می توانید به راحتی از شر این گونه وسوسه ها خلاصی یابید . می پرسید چگونه ؟

از آنجایی که تیم متخصصین ما در سایت من و رژیم از افراد کار آزموده و زبده انتخاب شده اند و همواره راه های عملی خاص و رژیم های لاغری ویژه ای به کاربران ارایه می دهند ، باید به شما اطمینان دهم که تمامی رژیم های ارایه شده در سایت من و رژیم اصولی بوده و همواره بر این اصل استوار بوده است که وسوسه های خوردن مابین وعده های غذایی را کم کند و در واقع بدین شکل مقدار کالری مصرفی هر فرد را کاهش دهد.

در واقع تیم متخصصین تغذیه ی ما با گنجاندن کلیه ی مواد غذایی در رژیم های غذایی مختلف حس وسوسه ریزه خواری در افراد را کاهش داده که از این طریق فرد می تواند خیلی زودتر به هدف خود دست یابد. رژیم های ارایه شده در سایت من و رژیم با تمرکز بر مواد مغذی اصلی مورد نیاز بدن و همچنین در نظر گرفتن وسوسه ی افراد برای غذاهای خاص و خوشمزه و البته پر ضرر، دستور تمامی رژیم ها را به نحوی در نظر گرفته است که وسوسه ی خوردن غذاهای مختلف را کاهش داده و افراد را در حالت سیری چشمی و فیزیکی قرار می دهد.

اگر یکی از رژیم های ما را امتحان کنید به تجربه این موضوع را درک خواهید کرد. حال اگر می خواهید خیلی سریع به وزن مورد نظر خودتان برسید با ما همراه باشید تا خیلی سریع به هدف مورد نظر خود برسید.

آیا ریزش مو در رژیم لاغری طبیعی است؟

ریزش مو عارضه ای است که برخی از افراد شدیدا دچار آن هستند و از آن رنج می برند. گاهی اوقات افراد با دریافت رژیم لاغری دچار ریزش مو می شوند. اما به طور کلی دلایل زیادی برای ریزش مو وجود دارد. ریزش مو یا آلوپسی هم در زنان و هم در مردان رخ می دهد بویژه زمانی که مسن می شوند. کاهش وزن نا به هنگام به دلایل مختلفی از قبیل غذا خوردن ناسالم و تغذیه نامناسب، بیماریهای خاص و پیری اتفاق می افتد. همچنین ارتباط نزدیکی بین کاهش وزن و ریزش مو وجود دارد. فولیکول های مو از لحاظ متابولیسم در بدن نسبت به بقیه بخش های بدن فعال ترند. تحقیقات نشان داده اند که رشد مو تحت تأثیر میزان کالری و دریافت پروتئین یا در اثر سوء تغذیه قرار دارد. ریزش مو ناگهانی دلایل زیادی دارد که عبارتند از:

 • وراثت

شاید الگوی وراثت کچلی را شنیده باشید. برخی از افراد هستند که به دلیل ویژگی ها و هورمون های ارثی در خانواده آنها است. این وراثت در مردان بیشتر دیده می شود ولی در زنان هم به صورت ریزش مو در وسط سر رخ می دهد به طوری که گاهی اوقات فرق وسط سر آنها باز تر و کم مو تر می شود. تقریباً هم زن و هم مرد با افزایش سن دچار ریزش مو یا ریزش مو می شوند. با این حال 40٪ از زنان و مردان بیشتر دچار این عارضه می شوند. ریزش مو به طور معمول از 30 و تا 40 سالگی آغاز می شود ، اگرچه در خانم ها؛ ریزش مو پس از یائسگی، بیشتر می شود. همچنین در مردان، از هر سه نفر، دو نفر در سنهای بالای شصت سال، ریزش مو و طاسی را تجربه می کنند.

 • تغییرات هورمونی

طبق تحقیقات موسسه ملی بهداشت آمریکا ، تغییر در سطح هورمون بدن می تواند باعث ریزش مو شود. تغییر در سطح آندروژن ممکن است باعث نازک شدن موهای سر و زبر شدن موی صورت شود . همچنین در دوره یائسگی، زنان ممکن است دچار ریزش مو شوند. تقریباً دو سوم زنان ریزش مو را پس از یائسگی تجربه می کنند.

 • کمبود مواد معدنی و غذایی مختلف

کمبود مواد معدنی خاص باعث ریزش مو در رژیم لاغری می شود. به عنوان مثال کمبود آهن می تواند دلیل ریزش مو باشد. اگر گیاهخوار هستید یا سابقه کم خونی دارید ، ممکن است ریزش مو ناشی از کمبود آهن را تجربه کنید. برخی از خانم ها برای جلوگیری از ریزش مو، از مکمل های آهن استفاده می کنند ، اما هیچ مدرکی برای اثبات اثربخشی آنها در ریزش مو وجود ندارد. به گفته برخی از متخصصان ، مصرف کم پروتئین نیز ممکن است به ریزش مو منجر شود. و به طور کلی رژیم های غذایی کم کالری ، تغذیه ای کافی را برای بدن فراهم نمی کنند و در نتیجه فولیکول های مو به طور عادی کار نمی کنند.

با وجود دلایل بالا، رژیم غذایی سالم چه به صورت رژیم لاغری و چه به صورت رژیم چاقی، در ریزش مو تأثیر آن چنانی ندارد. اگر از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید، دچار ریزش مو نخواهید شد. با رژیم های تخصصی هوشمند که من و رژیم ارائه می دهد، دیگر نگران ریزش مو خود نباشید. رژیم های این سایت بر اساس ویژگی های شما مانند قد، وزن و سن محاسبه می شود که جای هیچ نگرانی نخواهد بود. تصمیم با خودتان است. اگر برای سلامتی خود ارزش قائل هستید و دچار ریزش مو هستید، باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید.

برای لاغری شکم و پهلو چه باید کرد؟

یکی از بزرگ ترین دغدغه های افرادی که اضافه وزن دارند و یا چاق هستند این است که چگونه چربی های شکم و پهلو خود را آب کنند. چربی شکم و پهلو بر اعتماد به نفس انسان تاثیر منفی می گذارد و می تواند منجر به مشکلات سلامتی بسیاری شود. کسانی که شکم و پهلویشان چاق است نمی توانند هر نوع لباسی بپوشند و همه این دلایل منجر می شوند به دنبال رژیمی مناسب برای لاغری شکم و پهلو باشند. روش های زیادی برای لاغری شکم و پهلو وجود دارد مثل رژیم لاغری و ترکیب رژیم لاغری و ورزش. اما بعضی از رژیم های لاغری به سلامت جسمی و روحی انسان صدمه می زنند و عوارض جانبی زیادی دارند. حتی گاهی ورزش کردن به منظور لاغری چربی های شکم و پهلو امری وقت گیر و طاقت فرسا است. بنابراین انتخاب یک رژیم لاغری خوب با کمترین عوارض نیاز به حساسیت ویژه ای دارد. رژیم های لاغری من و رژیم به گونه ای هستند که شما گرسنگی نمی کشید و اشتهای تان به مرور کم می شود. در ادامه به معرفی غذا هایی که در لاغری شکم و پهلو موثر هستند، می پردازیم.

 

 • مصرف کربوهیدرات ها را کاهش دهید. هنگامی که مصرف کربوهیدرات ها را کاهش دهید، اشتهای شما کم می شود و در نتیجه کالری کمتری مصرف خواهید کرد. یکی دیگر از مزایای حذف کربوهیدرات ها این است که سطح انسولین خون را پایین می آورد و باعث می شود کلیه ها آب و نمک اضافی را از طریق ادرار خارج کنند.
 •  مصرف پروتئین را افزایش دهید. پروتئین برای بدن بسیار مهم است، زیرا مواد مغذی زیادی دارد و نیاز های بدن را رفع می کند. پروتئین به شما کمک می کند دیر تر احساس گرسنگی بکنید. 
 •  صبحانه را کنار نگذارید. اگرچه نخوردن صبحانه باعث لاغری شکم و پهلو نمی شود، بلکه باعث می شود مواد مغذی ضروری بدن را از دست بدهید و به جای صبحانه خوراکی های ناسالم، چرب و شیرین بخورید که هم برای بدن مضر هستند و وزن شما را افزایش می دهند.
 •  میوه و سبزیجات بخورید. میوه و سبزیجات کالری و چربی کمی و فیبر زیادی دارند که به کاهش وزن کمک می کنند. همچنین میوه ها و سبزیجات ویتامین و مواد معدنی زیادی دارند.
 • خود را در خوردن بعضی غذا ها محدود نکنید. محدود کردن، تمایل شما به آن غذا را بیشتر می کند. در رژیم های من و رژیم به این نکته توجه بسیاری شده است، شما می توانید غذا هایی را که دوست دارید بخورید.
 • وعده های غذایی را در زمان های معین بخورید. خوردن وعده های غذایی در زمان های منظم در روز به سرعت سوزاندن کالری کمک می کند.
رژیم لاغری

 

آیا تعداد کالری در رژیم غذایی مهم است یا خیر؟

کالری واحد انرژی غذایی است. یکی از دلایل اصلی غذا خوردن تامین انرژی بدن است. ما غذا می خوریم تا بدن بتواند از انرژی غذا برای حرکت، خواب و فعالیت های جسمی و ذهنی استفاده کند. هدف بیشتر رژیم های لاغری این است که میزان کالری دریافتی کمتر از میزان کالری باشد که می سوزانیم. بنابراین برای کاهش وزن باید میزان کالری دریافتی خود را کاهش دهید با این کار بدن شما برای تامین انرژی از چربی های اضافه استفاده می کند و در نهایت لاغر خواهید شد. از آن سو در رژیم های چاقی شما باید میزان کالری دریافتی را افزایش دهید تا بدن برای تامین انرژی از چربی های بدنتان استفاده نکند. افرادی که اضافه وزن دارند به تعداد کالری که مصرف می کنند بسیار اهمیت می دهند. این افراد همیشه درگیر این هستند که چه تعداد کالری در روز مصرف کرده اند و چه تعداد کالری باید بسوزانند. آن ها هر وقت قصد دارند چیزی بخورند کالری آن را چک می کنند.

درست است که تعداد کالری در رژیم غذایی مهم است اما حساب کردن تعداد کالری بعد از مدتی تبدیل به وسواس فکری در این زمینه می شود. بیشتر رژیم هایی که وجود دارند بر اساس تعداد کالری هستند و در این صورت ذهن کسی که می خواهد رژیم بگیرد را با اعداد و ارقام درگیر می کند. مهم است بدانید مقدار کالری که بدن شما نیاز دارد به عوامل مختلفی از جمله سن، جنسیت، سایز بدن، وزن، قد، سطح فعالیت، فاکتور های ژنتیک و سطح هورمون انسان بستگی دارد. در وبسایت من و رژیم به تمامی این موارد توجه می شود و متخصصین تغذیه ما برای هر فرد یک رژیم غذایی طراحی می کنند.
شما می توانید برای دریافت رژیم غذایی خود به سایت من و رژیم مراجعه کنید و اطلاعات خود را در سایت وارد کنید. وبسایت ما با توجه به BMI به شما رژیم غذایی می دهد. این رژیم غذایی از نظر تعداد کالری از قبل محاسبه شده است و دیگر نیازی نیست که نگران تعداد کالری آن باشید. پس فرصت را از دست ندهید و هرچه زود تر ثبت نام کنید.

لاغری موضعی چیست؟

چربی های اضافی در قسمت های مختلف بدن به خصوص در ناحیه شکم و پهلو جز آن دسته از مشکلاتی است که اکثر افراد با آن روبرو هستند. زمانی که به خلاص شدن از دست چربی های شکمی، ران ها و سایر قسمت های بدن فکر می کنیم معمولا استفاده از روش های مختلف لاغری موضعی از جمله جراحی و استفاده از انواع دستگاه ها به ذهن می رسد. روش های مختلفی برای لاغری موضعی وجود دارد اما روش هایی که در آن از طریق رژیم لاغری می توانیم شکم و پهلو و یا سایر قسمت های بدن را به صورت موضعی لاغر کنیم در الویت قرار دارند.

معایب لاغری موضعی با جراحی

تبلیغ های زیادی در مورد لاغری موضعی از طریق جراحی و یا دستگاه صورت می گیرد، اما معمولا هیچ کدام از آنها به عوارض احتمالی استفاده از این روش ها اشاره نمی کنند. جراحی همیشه با عوارض جانبی همراه است. از جمله عوارض جانبی جراحی برای لاغری موضعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدت زمان نقاهت طولانی
 • آسیب به سیستم ایمنی
 • حساسیت به داروی بی هوشی
 •  آمبولی شدن
 • خونریزی و درد
 • عفونت
 • آسیب به قسمت های عمیق تر بدن
رژیم لاغری

مزایای لاغری موضعی با رژیم غذایی کاهش وزن

انواع رژیم غذایی کاهش وزن با تمرکز بر چربی سوزی و محدود کردن میزان کالری دریافتی از طریق رژیم غذایی علاوه بر کمک به آب شدن شکم و سایر قسمت های بدن که تجمع چربی در آنجا بیشتر است، به سلامت عمومی بدن نیز کمک می کند. با یک رژیم غذایی لاغری مناسب علاوه بر اینکه به وزن ایده آل خود می رسید، به هدف اصلی خود برای لاغری موضعی مثلا شکم و پهلو نیز دست پیدا می کنید. برخی از مزایای یک رژیم کاهش وزن با هدف لاغری موضعی عبارتند از:

 • تنوع انواع رژیم لاغری
 • توجه به سلامت کل بدن
 • عدم نیاز به پرداخت هزینه زیاد
 • عدم عوارض جانبی

 لاغری موضعی با ورزش و رژیم لاغری

گنجاندن ورزش و تحرک بیشتر در زندگی نقطه آغاز خوبی برای کاهش وزن و به طور خاص لاغری شکم و پهلو محسوب می شود، اما بسیاری از افراد زمان کافی برای رفتن به باشگاه را ندارند. علاوه بر این استفاده از این روش نیز مستلزم صرف هزینه و زمان زیاد است. به همین دلیل اکثر افراد ترجیح می دهند که با رژیم لاغری در کنار کاهش وزن برای مثال شکم و پهلوی خود را آب کنند.

لاغری موضعی با ماساژ

انواع ماساژ اثرات مشابهی بر بدن دارند. از ماساژ بیشتر برای درد گرفتگی عضلات که ناشی از جمع شدن اسید لاکتیک است استفاده می شود. ماساژ باعث می شود گردش خود بهتر شود و در نتیجه به قسمتی که ماساژ روی آن صورت گرفته اکسیژن و مواد غذایی بهتر برسد و مواد سمی از آنجا خارج شود. بر همین اساس بعضی ادعا می کنند که می توان از ماساژ به عنوان مثال برای لاغر کردن شکم و پهلو استفاده کرد.

اما در عمل تاثیر قابل توجهی بر لاغری موضعی قسمت مورد نظر ندارد و در حقیقت عامل اصلی تجمع چربی در قسمت های مختلف بدن که همان تغذیه نامناسب است باید اصلاح شود. پس بهتر است با یک رژیم غذایی سالم از ابتدا نگذاریم که دچار اضافه وزن و تجمع چربی اضافه در قسمت های مختلف بدن مثل شکم شویم، ولی درصورتی هم که با این مسئله روبرو شدیم می توانیم با یک رژیم کوچک کردن شکم این مشکل را حل کنیم.

چرا باید به رژیم های هوشمند من و رژیم اعتماد کنیم؟

در این قسمت سعی داریم شما را با ویژه گی های رژیم های لاغری هوشمند من و رژیم آشنا کنم.
همانطور که می دانید سایت من و رژیم به این منظور طراحی شده است که رژیم های غذایی در اختیار شما قرار دهد، بنابر تناسب اندام خود رژیم غذایی مورد نظر خود را دریافت می کنید و شک نکنید که از تاثیرات چشمگیر آن متعجب خواهید شد. منظور از تناسب اندام این است که بنابر قد، وزن و جنسیت شما برنامه ای در اختیار شما قرار می گیرد که با توجه به جدیدترین متد تغذیه در کل دنیا است.

رژیم لاغری
حتما در اطراف شما هم افرادی وجود داشته اند که زمانی را صرف گرفتن رژیم کرده اند و طبیعتا در این مسیر متحمل سختی های بسیاری شده اند اما پس از مدتی مجددا به وزن قبلی خویش باز گشته اند و تمامی زحمات شان از بین رفته است و از این رو با مشاهده چنین وقایعی از رژیم گرفتن دلسرد شده اید اما می خواهیم به شما این مژده را بدهیم که رژیم های هوشمند به گونه ای طراحی می شوند که در آن ها برگشت وزن وجود ندارد. شاید در گذشته رژیم های متفاوتی را امتحان کرده باشید و به نتیجه نرسیده باشید، و در این مسیر سختی های بسیاری را تحمل کرده باشید، برای مثال مدتی طولانی گرسنه مانده باشید و یا بالعکس از اینکه در خوردن افراط کرده اید خسته شده باشید! اما خوشبختانه در رژیم های غذایی هوشمند خبری از این اتفاق ها نیست.
از اهمیت ورزش و پیاده روی در رسیدن به تناسب اندام نمی توان چشم پوشی کرد اما انجام ورزش های سنگین همواره شما را خسته می کند و ممکن است که منجر به این شود که از ادامه مسیر دلزده شوید و به روند قبلی خود رو بیاورید از این رو به شما این مژده را می دهیم که در کنار رژیم های هوشمند نیازی به ورزش های خسته کننده و سنگین و طاقت فرسا ندارید. اغلب دیده شده که پزشکان به افرادی که به دنبال کم کردن وزن و یا بالعکس افزایش وزن هستند، انواع مختلف داروهای شیمیایی و یا گیاهی را پیشنهاد می دهند اما در رژیم هایی که از سایت من و زبان دریافت می کنید هیچ نیازی به مصرف دارو ندارید.

یکی از دلایلی که افراد را برای مراجعه به متخصصان تغذیه و دریافت رژیم های غذایی باز می دارد هزینه هایی است که در این مسیر می شود. با استفاده از رژیم هایی که توسط کارشناسان ما طراحی می شود نیازی به هزینه برای دریافت رژیم تثبیت وزن و مراجعات گاه و بیگاه در زمان های متفاوت ندارید بلکه تنها با صرف هزینه ای کم و مقرون به صرفه می توانید از داشتن یک رژیم غذایی جامع و کامل خشنود باشید.

هرگاه احساس کردید که مواردی وجود دارد که نیاز است با کارشناسان تغذیه در میان بگذارید تنها کافیست که با مشاوران ما تماس بگیرید و از راهنمایی های آنان بهره مند شوید. تجربه ای متفاوت از رژیم غذایی را با ما تجربه کنید و نگران تنوع غذایی خود نباشید. ما همواره در رژیم های شما پیشنهاد های خوشمزه ای را جای می دهیم که شما را در طی این مسیر خسته و دلسرد نکند. 

 

رژیم لاغری

چطور خود را موظف به پیروی از رژیم لاغری مان کنیم؟

تا اینجا درباره لاغری و روش های آن خوانیدم. اما خیلی از افراد رژیم گرفتن را با شور و انرژی زیاد شروع می کنند، ولی پس از مدتی دلسرد می شوند و از ادامه آن دست می کشند. در این بخش می خواهیم درباره نکاتی با شما صحبت کنیم که عوامل مهمی در پیروی مداوم رژیم لاغری تان هستند.

 • یک: با انتظارات واقع بینانه شروع کنید:  باید بدانید که برای لاغر شدن، انتظارات واقع بینانه داشته باشید. یعنی نمی توان انتظار داشت که در یک مدت زمان کوتاهی کاهش وزن زیادی داشته باشید. پس به خودتان سخت نگیرید و سعی کنید اهداف کاهش وزن تان را معقول و منطقی انتخاب کنید. در کل رعایت یک رژیم لاغری سالم و متناسب با وزن خودتان، می تواند مزایای بسیار زیادی برای شما به همراه داشته باشد، اما این مزایا زمانی به بدن شما سود می رسانند که توقع تان از میزان کاهش وزن، معقول باشد.

برای مثال اگر خیلی زود و در مدت زمان کوتاهی وزن زیادی کم کنید، مطمئن باشید آسیب های جدی به بدن خود زده اید. پس قبل از این اتفاق ذهن خود را از این موضوع خالی کنید و با ثبت نام در من و رژیم و انتخاب رژیم هوشمند منحصر به فرد خود در مدت زمان سه ماهه، شاهد کاهش وزن متعادل و سلامت بدن تان باشید.

 
 • دو: به دنبال انگیزه های قوی باشید. با انگیزه های قوی داشتن هیچ چیز نمی تواند مانع شما در پیروی از رژیم لاغری تان شود. برای پیدا کردن این انگیزه ها ابتدا باید اهداف تان را از کاهش وزن و لاغری بنویسید و به طور شفاف برای خود مشخص کنید که چرا می خواهید وزن کم کنید. این لیست را همیشه همراه خود داشته باشید و هر زمان که فکر کردید، برای ادامه رژیم سست شده اید، نگاهی به آن بیاندازید.
 • سه: غذاهای نا سالم را از خود دور کنید. اگر دور تا دور شما را غذاها و خوراکی های نا سالم گرفته باشند، خیلی سخت است که از یک رژیم لاغری سالم و اصولی پیروی کنید. در اولین قدم باید کابینت ها، یخچال و فریزر خود را عاری از این خوراکی ها کنید، تا حتی برای یک ذره چشیدن آن ها هم به سرتان خطور نکند.
 • چهار: دیدگاه یا همه یا هیچ نداشته باشید. بعضی از افراد زمانی که رژیم لاغری خود را شروع می کنند فکر می کنند باید صددرصد آن رژیم را رعایت کنند و به محض اینکه نتوانند بر اصول رژیم لاغری خود پایبند باشند، کلا بیخیال رژیم می شوند و فکر می کنند همه چیز تمام شده است. این دیدگاه را از خود تان دور کنید و حتی اگر گاهی اوقات از رژیم خود خارج شدید، اصلا نگران نشوید و سعی کنید مصمم تر از قبل ادامه دهید.
 • پنج: ورزش را فراموش نکنید. همه می دانیم که هیچ چیز را نمی توانیم یک شبه و یک باره تغییر دهیم. برای لاغری، کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام لازم است که یک رویه ای را مداوم انجام دهید، پیروی از رژیم لاغری یکی از آن ها است که اگر با ورزش منظم و روزانه همراه شود، نتیجه بسیار بهتری به شما خواهد داد.
Buy now